Signalizátory záběru nabývají nejrůznějších podob

Když vyrazíte na ryby a nahodíte, určitě potřebujete vědět, že Vám ryba zabrala. Nemusíte však stále sledovat prut nebo vlasec. To byste si rybaření moc neužili. Právě k těmto účelům slouží signalizátory záběru jinak označované jako rybářské hlásiče záběru. Ty Vám prozradí, že ryba zabrala a je nejvyšší čas vzít prut do ruky a tahat.

Jaké jsou signalizátory záběru?

Tím asi nejznámějším a nejtypičtějším signalizátorem je bezpochyby splávek. Jeho princip fungování je velice jednoduchý. Když se ryba zakousne do háčku a začne plout, splávek se potopí. Pokud se chystáte na kapry nebo na sumce, může Vám přijít vhod tzv. swinger.

Při chytání sumců se ještě využívají podvodní splávky. Naopak, když budete lovit ryby z hladiny, pak upotřebíte nejrůznější plovátka. Signalizátory záběru mohou mít i jinou podobu, a to třeba ve formě bojky na sumce.

Ochuzovat se v tomto směru nemusíte ani o moderní rybářské hlásiče na baterky. Když nechcete být závislí na moderních technologiích, jednoduše si na vlasec mezi očka pověste rolničky. Ty Vám dají dostatečný zvukový impuls k tomu, že se něco děje. Všichni si jistě ze svých mladých let pamatujeme tzv. policajty. To je lidové označení pro čihátka připevňovaná mezi dvě očka, popřípadě před špičku prutu.

Chytejte tak, abyste neztratili prut

Když se rozhodnete vyrazit na větší ryby, signalizátory záběru jsou jistě dobrou věcí. Pokud jejich impuls však přehlédnete nebo přeslechnete, může se snadno stát, že Vám prut vyskočí z držáku a míří rovnou do vody. Pro takové případy je vhodné dokoupit ještě záchytné uši, které rychle mizící prut efektivně zastaví.

Jak můžete správně tušit signalizátory záběru jsou nepostradatelnou součástí rybářské výbavy. I když je rybáři využívající feederové pruty možná tolik nepoužívají, protože jim stačí optická kontrola ohýbající se špičky, při jakémkoliv jiném rybolovu jsou naprosto nezbytným pomocníkem. Vybavit se můžete hned několika výše uvedenými doplňky, než zjistíte, který Vám vyhovuje nejvíce.