Podběráky jsou podstatnou výbavou rybáře

Rybářská výbava čítá mnoho položek, z nichž jednu poměrně významnou tvoří podběráky. Náčiní, s pomocí kterého vytáhnete rybu z vody, respektive ji naberete po přitažení prutem ke břehu. I v případě podběráků se nabízí poměrně pestrý výběr možností, s nimiž Vás trochu podrobněji seznámíme.

Podběráky na míru

Vzhledem k tomu, že se podběrák skládá ze dvou hlavních částí, můžete si pořídit obě zvlášť a tím pádem si vytvořit podběrák, který Vám bude vyhovovat do nejmenšího detailu. Základ tvoří podběrákové tyče. K nim jsou připevněny podběrákové hlavy. Do těch se chytají samotné ryby.

Podběráky mohou obsahovat i nejrůznější příslušenství v podobě univerzálních obalů, karabin a ostatních prvků.

Jaký podběrák zvolit?

Velikost podběráku hodně závisí na tom, na jaké ryby se chystáte. Jestliže to bude typicky na kapry, pak si vystačíte s nástrojem s rozpětím kolem 70 centimetrů. Když budete mít zálusk na většího kapra, pro jeho bezpečné a pohodlné vytažení už je lepší sáhnout po modelu s rozpětím 100 centimetrů.

Naopak podběráky na přívlač je třeba řešit nikoliv z pohledu velikost, ale délky rukojeti. V tomto směru Vám budou nápomocny teleskopické rukojeti. Ty lze pohodlně roztáhnout tak, abyste na svůj úlovek dosáhli. Je pravdou, že teleskopický podběrák je asi tím nejuniverzálnějším pro téměř všechny rybářské techniky.

Speciální podběráky

Při výběru tohoto rybářského příslušenství můžete narazit i na jeho nejrůznější modifikace a varianty. Typickým příkladem je podběrák vhodný na výlov. Tomu se jinak říká keser. Jeho součástí je dřevěná tyč. Jestliže chcete být k chytaným rybám co možná nejšetrnější, pak investujte do pogumovaného podběráku. Ten primárně vyniká pogumovanou síťkou.

Ať už se Vaším cílem stanou jakékoliv podběráky, vždy myslete na to, že jejich podoby nemusí být vždy dle konkrétní techniky, ale existují i mnohé multifunkční varianty. Ty jsou vhodné například pro začátečníky, kteří si ještě neoblíbili žádný styl a chtějí něco univerzálního.