partneři

Cesky Rybarsky SvazModerní rybář

Přihlášení :: Registrace
BELLYBOAT, KŘESLO PRO POHODÁŘE
Jan Sýkora | Novinky | Komentáře

Echoloty monitorují profily dna a upozorní nás na ryby. Rádiem řízené loďky zavážejí návnadu na předem určené místo. Satelitní navigace zaznamenává top místa. Výkonné spalovací či elektrické lodní motory vozí rybáře křížem krážem po vodní hladině. Kdo by si kdy pomyslel, že jednou budou k dispozici elektrikou poháněné multiplikátory s ukazatelem hloubky, kde se pohybuje nástraha.

 
Má dneska vůbec ryba šanci, aby se rybáři vyhnula? Kdo nemá pevnou loď, ten obyčejně volí nafukovací čluny. Komu připadají velké, ten volí bellyboat. Jde vlastně o nafukovací duši ve tvaru písmene U, která je pošitá povlakem z látky. Rybář si nachystá potřebné věci do příručních kapes po obvodu plavidla, připraví si udici, oblékne se do neoprenového obleku, na boty si připne ploutve jako potápěč, nasedne a vyrazí na vodu. Po hladině se pohybuje pohyby nohou s ploutvemi. Ruce tak má volné a může rybařit. Toto plavidlo začali nejprve používat příznivci muškaření při lovu na jezerech. Dnes už i nadšenci přívlače poznali, že se na něm mohou dostat k rybě blíž.
 
Téměř absolutní svoboda pohybu
Lov z lodě či člunu má také svoje kouzlo, ale když chce člověk popojíždět, musí prut odložit a chopit se vesel nebo pádel. Na bellyboatu rybář může chytat neustále. I v pohybu.
 
Kdo tuto vymoženost nevyzkoušel, ten neuvěří, jaká je to paráda. Jsem bývalý majitel laminátové bárky a nafukovacího člunu. Pak jsem vyzkoušel bellyboat a propadl mu.
 
Nabídka našich rybářských obchodů je pestrá
Na to, jak se po hladině pohybovat, přijde i naprostý začátečník rychle, během pár minutek. Když pochopí, že dopředu to nepluje, jen dozadu a do stran, má vyhráno. Pak už jen stačí omrknout, kde ryby sbírají a hurá za nimi.
 
Na bellyboat se vztahují stejná pravidla, jako na lov z lodě, takže než nasednete do plovoucího křesílka, prostudujte si příslušné pasáže Rybářského řádu. Pokud na vás bude mávat nějaká osoba ze břehu, nestačí jen pokynout, nebo dělat, že jen tak pochrupujete. Mohl by to totiž být člen rybářské stráže, který se chce přesvědčit o tom, jak je to s vaší docházkou k vodě. Ti natěšení, co do boatu hupsli bez zápisu, jsou oproti rybářům na břehu ve výhodě. Buď uplavou, což se, pánové, nedělá, nebo si v rychlosti zápis doplní.
 
Při lovu z bellyboatu platí nepsaná pravidla
Určitě byste se neměli prohánět v místech, kde je vyznačena chráněná rybí oblast. Ten, kdo chytá na vodě, by neměl omezovat rybáře, kteří loví ze břehu. Pokud bude přítok obsazený vyznavači přívlače z obou stran, nevplouvejte do jejich blízkosti. Létající rotačky či wobblery vám mohou způsobit pěknou paseku nejen na plavidle. „Křesílkáři“ na vodě se mezi sebou domluvit mohou a chytat třeba i vedle sebe, ale plašit ryby kolegovi? To se nedělá! Začnou-li oblohu křižovat blesky, proměňte své nohy v lopatky lodního šroubu a mazejte z vody ven. Kdo neumí plavat, ten ať na bellyboat rychle zapomene, nebo ať se to naučí. Jediné řešení je plovoucí vesta, ale jen s přimhouřením oka.
 
Rybolov z hráze zakázán
Tam, kde je tabule s tímto nápisem, najde „křesílkář“ ideální místo. Obzvláště tehdy, když zde ryby vyhledávají hluboké partie, nebo jim sem vítr přináší potravu po hladině. To samé platí o místech nepřístupných ze břehu.
 
Solidní bellyboat opatříte za dva tisíce. K mání jsou i o ždibec levnější výrobky, ale i dražší. Osobně jsem však se svou volbou zlaté střední cesty spokojený. Budete-li přemýšlet o výbavě na další sezonu, možná jsem vám tímto příspěvkem dal solidní tip.
 
IVO NOVÁK
FOTO: AUTOR
Článek byl otištěn v časopisu 2/2009
 

 

Komentáře

Přidat komentář: