partneři

Cesky Rybarsky Svaz

Přihlášení :: Registrace
ČERVENEC 2019
Jan Sýkora | Editorial | Komentáře
DOPIS Z VĚZENÍ
 
Můj předchůdce na šéfredaktorské židli Vladimír Urban měl ve zvyku informovat čtenáře o dění v redakci. Zejména pokud se to týkalo obsahu časopisu. Budu čas od času dělat něco podobného. A teď mi dovolte, abych vás informoval o něčem, co zdánlivě s úvodem tohoto editorialu nemá nic společného: podařilo se nám k našemu krásnému koníčku zlákat dalších 25 rybářů.
 
Žádný z nich přitom ani jednou nevyrazil k vodě. Nemohli, všichni jsou totiž za mřížemi.
 
Dovolte, abych to objasnil. Před měsícem mi do redakce přišel dopis z kuřimské věznice, ve kterém mě vězni Milan a Jakub žádali, jestli bych jim nezaslal nějaké staré výtisky časopisu. Ve vězeňské knihovně prý objevili několik starých čísel časopisu, o rybařině si coby bývalí lovci začali povídat a skončilo to tím, že si vytvořili malý rybářský kroužek čítající pět členů.
 
Když jim došla témata, rozhodli se požádat o další starší výtisky.
 
Vyhověl jsem jim. A nabídl spolupráci. Od červencového čísla se budou v časopise objevovat příspěvky označené nadpisem Dopis z vězení, ve kterém budou trestanci vzpomínat na své rybářské zážitky.
 
Když jsme si imaginárně plácli, napsali mi: „Dali jsme hlavy dohromady a shodli se, že naše zážitky jsou ve srovnání s běžnými články ve vašem časopise jen takovými nostalgickými vzpomínkami. Naše příspěvky se nemůžou rovnat podrobnému vyprávění zkušených rybářů. A nezapomeňte, že někteří z nás jsou nenapravitelní syčáci. A tedy některé příběhy mohou být na hraně rybářských předpisů nebo dokonce hraničit s pytláctvím.“
 
Vyzval jsem je, ať posílají i příspěvky, v nichž budou hlavní postavy jednat v rozporu s Rybářským řádem, protože, přiznejme si, většina z nás začínala s pytlačkou v ruce. A rybáři respektujícími pravidla i své šupinaté soupeře jsme se stali až později.
 
V kuřimské věznici se na základě těchto událostí rozrostl rybářský kroužek z pěti na třicet členů a někteří z nich už možná přemýšlejí, jakým zážitkem do našeho časopisu přispějí, až budou na řadě.
 
Při té příležitosti bych rád připomněl, že k tomu, aby se vaše texty nebo fotografi e objevily v Rybářství, nemusíte nejdřív porušit zákon. Budu velmi rád za každou připomínku, námět na článek nebo povedenou fotografi i. Vždyť čtenáři sami nejlépe vědí, kde je bota tlačí a jaká témata je zajímají…
 
Ondřej Cupal

Komentáře

Přidat komentář: