partneři

Cesky Rybarsky Svaz

Přihlášení :: Registrace
ZÁŘÍ 2018
Jan Sýkora | Editorial | Komentáře
Vážení čtenáři, přátelé od vody!
 
V tomto i v následujícím čísle Rybářství najdete několik zmínek o nedostatku vody v krajině a vodním hospodářství. Svou trochou do mlýna k tématu hospodaření s vodou přispěji i já.
 
Zhruba kilometrový úsek mezi dvěma rybníky propojuje potok, který protéká zahradami chatařů, kteří se vesměs o něj láskyplně starají. Jsou tam přirozené i uměle vytvořené meandry, tůňky, břehy lemuje vysazené rostlinstvo a křoviny, ráj pro rybky a další živočichy. Potok napájí horní rybník, z něhož voda vytéká. Spravuje ho nedaleké město, dolní rybník je v majetku soukromníka. U horního rybníka leží kemp se sportovním areálem. Snad právě proto ho odpovědní „odborníci“ už třetím rokem zjara vypouštějí, aby se turisté mohli v létě vykoupat v relativně čisté vodě. „Hospodáři“ si asi říkali, že voda z přítoků společně s deštěm rybník do začínajícího léta naplní jako vždy v minulosti. V letošním suchu ale tato loterie nevyšla. Ještě v polovině prázdnin v horním rybníku chyběly bezmála dva metry sloupce vody! Ve vedrech voda v „louži“ rychle zezelenala, byla přeplněná sinicemi, v různých částech na hladině plavaly leklé ryby, které jarní vypouštění přežily. Koupání se tak stalo zábavou a osvěžením jen pro otrlé jedince.
 
A zcela vyschl i zmíněný potok, což pamětníci nepamatují po sedm desetiletí. Nejprve „natvrdo“ vypouštěná voda břehy potoka v soukromých zahradách jako vždy zdevastovala a zabahnila, potom jí bylo míň a míň a nakonec nezbyla žádná. Zůstalo jen suché koryto bez života. Drobné rybky několika druhů zmizely, fuč jsou i vážky, vodoměrky, slávky i škeble rybničná, k vidění už není užovka obojková a podplamatá, zcela se vytratil poměrně hojný rak říční (Astacus astacus), který v kilometrovém úseku potoka vesele žil v nejrůznějších velikostech. Nevím, zda to má přímou souvislost, ale značně prořídly i řady slepýšů a ještěrek. O tom, že se už z koryta potoka neozývá kuňkání žab, ani nemluvím. Potok je mrtvou a smutnou zónou a patrně se sem nevrátí ani vzácný mlok, který se tu z času na čas objevil. Voda se sem v menším množství snad vrátí někdy na podzim, ale obávám se, že v korytu vydrží jen do dalšího jarního vypouštění.
 
Zdá se vám, že jsem nekonkrétní? Dobrá. Zmíněný horní rybník se jmenuje Starý rybník, leží v katastru středočeského městečka Zbraslavice a v referátu ho má město Kutná Hora.
 
Mějte se hezky a nebudou-li vám brát ryby, zkuste houby. V lese je taky krásně!
 
Vladimír Urban

 

Komentáře

Přidat komentář: