partneři

Cesky Rybarsky Svaz

Přihlášení :: Registrace
Jak správně měřit úlovky
Při pohledu na titulek vás nejspíš napadne, že obsah článku je určen výhradně pro začínající rybáře. To však není pravda. I mezi rybáři se totiž najde nemálo jedinců, kteří úlovky měří špatně. Chtěl bych tedy všem chybujícím přiblížit, jak se ryby mají správně měřit a jak se neprovinit proti § 11 vyhlášky č. 197/2004 Sb., proti zákonu o způsobu měření délky ryb a nejmenší lovné míry vybraných druhů ryb v rybářském revíru.
 
Přestupek proti Rybářskému řádu však není jediný důvod, proč tento článek píšu. Spousta rybářů své trofejní úlovky většinou prezentuje ve všelijakých soutěžích, na internetu či v rybářských časopisech. Jistě uznáte, že je nespravedlivé, když jeden rybu změří správným a druhý chybným způsobem. Správné měření úlovků podporuje i bezchybné vedení statistik o velikostech ulovených ryb.
 
V odstavci 1 výše uvedeného zákonu je věta: „Délka ryby se měří od vrcholu rypce po konec nejdelších paprsků ocasní ploutve.“ Toto vyjádření ne každý chápe správně, a tak se může stát, že určitá osoba naměří např. 37 cm dlouhému kapříkovi o 3 cm více. Pak si třeba podměrečného kapra ponechá a přijde člen RS. Důsledky si domyslíte.
 
Kde se stala chyba? Nejčastější nedorozumění bývá, když rybáři měří úlovky „přes břicho“. Změřit délku ryby totiž neznamená změřit polovinu obvodu jejího těla. Tento chybný způsob měření dokáže měřené rybě přičíst poměrně hodně centimetrů, hlavně je-li ryba hodně vykrmená. Bohužel takto ryby měří valná část rybářů. Správně se má metr přiložit vedle těla ryby a jeho začátek, tedy 0 cm by měl svírat přesně pravý úhel s nejvyšším koncem ocasní ploutve. Ta by měla být v přirozené podobě, tedy roztažená. Když jednotlivé paprsky ploutve naopak přitisknete k sobě, ryba také naroste o nežádoucí délku. Ústa ryby též musí samozřejmě s metrem svírat devadesát stupňů. Nejpřesnější měření ryb je však, když úlovek přiložíte přímo na metr. Takto se ryby měří například při rybářských závodech. Pak se dají úlovky měřit i s přesností na milimetry.
 
Pokud tedy dodržíte všechna výše uvedená pravidla, můžete si být jisti, že jste rybu změřili naprosto správným způsobem. Vyhnete se problémům s rybářskou stráží a při úlovku trofejní ryby jistě zaregistrujete větší pocit radosti, že víte naprosto přesně, kolik vámi chycený úlovek měřil. Pro představu vám tedy předkládám několik fotografií, na nichž je 47 cm dlouhý kapr měřen jak správnými, tak chybnými způsoby.
 
MATOUŠ HEJDUK
FOTO: AUTOR
Článek byl otištěn v časopisu 1/2009
 
 

Komentáře

Avatar of the user
Sarka Farka
Zdravím vespolek, zrovna před chvílí jsem listoval jednou knihou a dle ní se domnívám, že lze s tímto výše uvedeným názorem v článku nesouhlasit! Délka ryby se totiž měří od konce rypce po nejdelší konec ploutve, ale sevřený, což mi přijde i logické, má-li se měřit podélně. Zmíněná vyhláška v daném paragrafu totiž nespecifikuje nastavení ploutve, jen říká k nejdelší části ploutve. Ale např. v mnou zmiňované knize: Ryby v našich vodách, je přímo tohle měření či stanovení délky ryby uvedeno a je zde rovněž uvedeno, že tohle platí či koresponduje s rybářským řádem, či zákonnou lovnou délkou. Takže předpokládám, že když tohle platilo před rokem 1989 tak že to platí i dnes. Jinak by platilo už jenom vítejte v Kocourkově!!! Holt jsem též dosud měřil ryby špatně, tedy s rozevřenou ocasní ploutví, což není skutečná délka ryby, ta je se sevřenou ocasní ploutví....
øíj 23rd 2017, 21:33
 

Přidat komentář: