partneři

Cesky Rybarsky SvazModerní rybář

Přihlášení :: Registrace
ČERVEN 2013
Jan Sýkora | Editorial | Komentáře
Vážení čtenáři, přátelé od vody!
 
Z fotofejetonu vedle tohoto textu vyplývá vše jasně. Zanedlouho se svých dnů dočkají i příznivci lovu dravců. I proto je v červnovém čísle zveřejněno několik materiálů, které se dravců, zejména štik, dotýkají hned z několika pohledů. Doufám, že vám postřehy našich autorů přijdou k duhu. A někdy vám třeba pomohou i v praxi. Žádný učený z nebe ještě nespadl a člověk, mnohdy i s notným překvapením, neustále poznává nové věci. A to je dobře.
 
Když plánuji to které číslo Rybářství a s kmenovými autory si upřesňuji náplň a žánr jejich článků, občas si s obavami říkám, že některé téma jsme už zpracované měli a čekám, co do mého počítače dorazí. Pak se do příspěvku začtu a zjišťuji, že téma je mi sice povědomé, ale obohacené o další postřehy, o nichž jsme třeba ještě nikdy nepsali. Příspěvek mě pak zcela pohltí, doplní mozaiku mých znalostí a pak už jen věřím, že osloví i vás, naše čtenáře. Ano… V rybařině tu už skoro všechno sice bylo, témata se točí v časové ose dokola, opakují se, přesto je další a další autoři neustále pitvají do nejjemnějších detailů a doplňují je o nové pohledy, podstatné informace i jemnosti. A to je podle mě naprosto skvělé. Co člověk, to názor. Je z čeho čerpat. Proto se k vám znovu obracím s tradiční výzvou: Máte-li cokoliv na srdci, neváhejte, sedněte a napište nám. Tiskneme vše, co za to stojí. Naše autorské zázemí je široké, přesto každého nového „psavce“ vítáme s otevřenou náručí.
 
Když jsem do tisku připravoval květnovou informaci ze zasedání Republikové rady Českého rybářského svazu a četl slova (v tomto čísle na straně 9) o projednávání připravované novely zákona o poskytování náhrad škod způsobených vybranými, zvláště chráněnými živočichy, opět mě napadlo, zda se u nás lidé mají šanci dovolat světské spravedlnosti. Jednoduše řečeno… Kormorán škodí, už není zvláště chráněným živočichem, přesto se rybáři náhrad škod (vlastních peněz) asi nedočkají. Vláda totiž vstřícný poslanecký návrh zamítla. Rybáři už jsou velmi, velmi naštvaní a to jsou ve vedení ČRS lidé, kteří problémy řeší klidně, bez emocí, s porozuměním pro argumenty protistrany. Kormoráni se tady řeší léta, ale odborný a věcný pohled stále naráží do spleti paragrafů a taky do úřednické šedé zdi, kterou postavili lidé, placení z našich daní. Ohánějí se šetřením a veřejnými penězi, ale když jde o majetek někoho jiného, nějak jim to nevadí. Z cizího krev neteče. Ryba je totiž v rybářských revírech považována jako věc ničí. Už jsme o tom několikrát psali, ale podle mě je to stále k neuvěření.
 
Mějte se červnově!
 
VLADIMÍR URBAN

Komentáře

Přidat komentář: