partneři

Cesky Rybarsky SvazModerní rybář

Přihlášení :: Registrace
BŘEZEN 2013
Jan Sýkora | Editorial | Komentáře

Vážení čtenáři, přátelé od vody!

Svět je složitý. Ten všední, každodenní, nakonec i ten rybářský. Lidé se dozvídají, že lump není lumpem, že černá barva je vlastně bílá, že ten či onen podfuk měl úplně jiné pozadí, že když si zákonodárci v době všeobecných úspor přidají, tak tímto aktem vlastně šetří veřejné peníze… Plat ostatně pobírají i poslanci, kteří jsou věznění. Čert aby se v tom vyznal i přímo v matičce stověžaté, kde se to peče. A co teprve mají dělat lidi někde v zapadlé vísce v pohraničí?
 
Jistý čtenář mi k Editorialu z lednového čísla napsal: „Vy, Pražáci, kteří hýbete politikou, jste pěkní všiváci!“ Cožpak o to, leckdy bych i souhlasil, ale když jsem se zamyslel a podrobně se podíval do horních pater naší všivácké metropolitní společnosti, zrovna moc rodilých Pražanů jsem mezi elitou nenapočítal. Spíše příslušníky náplavy z nejrůznějších koutů republiky.
 
Tak dlouho rybářští úředníci pod tlakem rybářské veřejnosti statečně bojovali proti kormoránům, až je kormorán vyjmut z kategorie zvláště chráněných živočichů. Vítězství? Možná, ale jen nepatrně dílčí. Rybáři, tedy i členové Svazu, přijdou oproti nedávné minulosti o milionové náhrady za škody, které kormorán způsobí. Více se dozvíte na stranách 68-69. „To jsou ale paradoxy,“ řekl by patrně někdejší prezident Václav Havel. Přeji nerušené čtení. A pevné nervy.
 
Brečí i rybníkáři, tedy produkční rybáři. Říkají, že nová (prosincová) vyhláška o rybníkářství v nezměněném znění může české rybníkářství poslat definitivně ke dnu. Prostě může pohřbít jeden, u nás tak tradiční obor. V krátkosti a velice stručně naznačím, oč jde. Problém je totiž složitější. Klíčové ustanovení návrhu řeší podmínky a vymezuje nové kategorie rybníků z hlediska hospodaření. Byly by prý fatální. Produkční rybáři by kupříkladu museli výrazně omezit přikrmování ryb obilím, či organickými hnojivy. Následkem by bylo extrémní snížení produkce ryb. Návrh je zcela odtržen od praxe, která tu je zažitá po staletí. Dopady by byly velké… Na produkci ryb, na zaměstnanost lidí v regionech, na akumulaci vody v krajině, na nezpochybnitelné retenční účinky rybničních soustav při povodních, na zlepšování kvality vod, na zarůstání rybníků i zabahňování, v důsledku tedy i na udržení fyzické existence rybníků. Jednou jsem slyšel, jak si chataři a turisté starostům jihočeských obcí stěžují, že se kapři přikrmují. „Nemůžeme se koupat,“ znělo unisono. Zapomněli však dodat, že všechny žumpy a další odpady z jejich stálých i dočasných příbytků směřovaly na jejich straně do vody.
 
Zdravím vás v době předjarní!
 
VLADIMÍR URBAN

 

Komentáře

Přidat komentář: