partneři

Cesky Rybarsky SvazModerní rybář

Přihlášení :: Registrace
ČERVEN 2012
Jan Sýkora | Editorial | Komentáře
Vážení čtenáři, přátelé od vody!
 
V tramvaji jsem vyslechl pasáž rozhovoru dvou rybářů o tom, jací jsou Češi u vody pašáci. „Všem dáme na frak,“ popisoval zážitky odkudsi ze Švédska čtyřicátník. Sakra, to bude borec, usoudil jsem. Kdepak. Seveřané mu byli směšní se svými pravidly ohledně lovu, ušklíbal se nad jejich důvěřivostí a nakonec i nad odlehlými chatkami, kde rybáři nacházejí spočinutí při svých cestách za rybami. Tam platí pravidlo, že po sobě každý musí uklidit a chatku uvést do stavu, v jakém byla při příchodu pocestného. Naši pašáci to pravděpodobně pojali po česku… Zanechali tam binec, sbalili všechna pivka, která tam někdo nechal a odešli s pocitem, že někoho napálili. Víc nevím, protože jsem vystupoval.
 
Podobná slova o našem pašáctví slýchávám v průběhu života neustále. „Máme zlaté ručičky…“ Kdeže! Sháníte-li u firmy zedníka, pošlou vám našeho dočasného ukrajinského spoluobčana, často vysokoškoláka, který je obvykle pracovitější a pečlivější než v oboru vyučený našinec. „Jsme kulturní národ…“ Vážně? Vlastně ano… Ve sledování nejrůznějších telenovel a přiblblých seriálů jsme opravdu pašáci. „Jsme sečtělí, vzdělaní…“ Ale no tak… Kdo si dnes přečte něco od Dostojevského, Hemingwaye, Mailera? Kolik máme univerzit v první stovce na světě? Ani jednu! Slovutná Univerzita Karlova, kterou jsem kdysi vystudoval i já, podle seriózních průzkumů v současnosti dřepí někde na 201.–300. místě. Ještěže máme slavnou plzeňskou právnickou fakultu a jiné podobné, které magistry, doktory a docenty především z řad politiků sekají podobně, jako Baťa cvičky. „Kdo neokrádá stát, ten okrádá rodinu…“ V tomto směru jsme opravdu pašáci. Heslo ze socialismu platí v době budování kapitalismu snad dvojnásobně. Navíc se špiclujeme, fízlujeme a vydíráme, vždyť to přece sype! Jsme silně korupčním státem, všichni to vědí. V žebříčku se ocitáme až někde mezi banánovými republikami, v zemích, kde toaletu má jen hrstka vyvolených. V civilizovaném světě platí rčení, že míra korupce se odvíjí od toho, jak moc rádi lidé svou zemi mají. Čím více ji milují, tím méně se v ní uplácí. U nás soudy nedokáží nikoho patřičně potrestat ani v případech, které jsou grossovsky křišťálově čisté. Tak čisťounké, že i samotný křišťál je ohavnou špínou.
 
Myslíme si, že jsme pupkem světa. Nejsme. Nevěříte? Radek Matouš se v anketě tohoto čísla Švédky, Němky a Holanďanky zeptal, co jim říká Česko nejen v rybařině. Dvě ze tří fešných mladých dam si vzpomněly akorát na Prahu a Švédku nenapadl ani hokej!
 
Mějte se červnově!
 
VLADIMÍR URBAN

Komentáře

Přidat komentář: